Radna grupa za izmene Zakona o radu napravila je instrumente za obračunavanje minimalne zarade koja bi pokrila minimalne egzistencijalne potrebe, izjavio je danas predstavnik sindikata u toj grupi Zoran Mihajlović.On je rekao da je se u vezi s pitanjem minimalne zarade "stiglo najbliže dogovoru" i naveo da je dogovor da se ona utvrđuje jednom godišnje, na osnovu minimalne potrošačke korpe. Po rečima Mihajlovića, Ministarstvo finansija ne prihvata da u dogovor uđe i odrednica da minimalna zarada ne može da biti manja od 70 odsto vrednosti minimalne potrošačke korpe, što je zahtev sindikata.
Radna grupa za izmene Zakona o radu napravila je instrumente za obračunavanje minimalne zarade koja bi pokrila minimalne egzistencijalne potrebe, izjavio je danas predstavnik sindikata u toj grupi Zoran Mihajlović.
On je agenciji Beta rekao da je se u vezi s pitanjem minimalne zarade "stiglo najbliže dogovoru" i naveo da je dogovor da se ona utvrđuje jednom godišnje, na osnovu minimalne potrošačke korpe.
Po rečima Mihajlovića, Ministarstvo finansija ne prihvata da u dogovor uđe i odrednica da minimalna zarada ne može da biti manja od 70 odsto vrednosti minimalne potrošačke korpe, što je zahtev sindikata.
Sindikati to traže jer je tržište nestabilno i zarada može značajno da pade za godinu dana, rekao je sekretar Saveza samostalnih sindikata Srbije.
Mihajlović je rekao da su reprezentativni sindikati uspeli da sa socijalnim partnerima unekoliko usaglase stavove i o otpremnini, koja bi se računala na osnovu plate radnika koju je uzimao u poslednjem preduzeću, a ne na osnovu prosečne zarade.
Po njegovim rečima, usaglašeno je da se otpremnina isplaćuje za vreme provedeno kod poslednjeg poslodavca, osim ako je firma menjala vlasnika. U tom slučaju bi se otpremnina isplaćivala za sve vreme provedeno u toj firmi.
Na današnjem sastanku Radne grupe za izmene Zakona o radu, kako je rekao Mihajlović, uslaglašeno je i da rad na određeno vreme bude najviše na 24 meseca i da se ne može ponavljati kod istog poslodavca.
Sindikat, kako je istakao, i dalje insistira da u jednoj firmi ne može istovremeno da radi više od 20 odsto radnika na određeno vreme.
Mihajlović je naveo da se razgovaralo i o proširenom dejstvu kolektivnog ugovora i istakao da je sindikatima apsolutno neprihvatljivo ukidanje tog instrumenta. "Insistiraćemo na tom instrumentu", rekao je on.
Kako je kazao, socijalni partneri danas nisu stigli da razgovaraju o regulativi za otpuštanje, te će o tome na narednom sastanku idućeg četvrtka.
Na sastanku predstavnika dva reprezentativna sindikata i poslodavaca sa predstavnicima Vlade, početkom januara, dogovoreno je da nova radna grupa nacrt izmena Zakona o radu završi do 1. maja, da bi se do 30. maja bila sprovela javna rasprava, i da bi do 30. juna zakon bio donet u Skupštini Srbije.
Prethodna radna grupa je, bez učešća reprezentativnih sindikata, pripremila Nacrt izmena i dopuna Zakona o radu koji je bio na javnoj raspravi od 18. decembra do 10. januara.